Doktor Grupları

Doktor Grupları

Doktor Grupları

ALMANYA'DA TIP'TA UZMANLIK EĞİTİMİ

 

TUS'a girmeden Almanya'da ihtisas imkanı..

 

► Almanya'da TIP'ta Uzmanlık Eğitimi için herhangi bir sınav yoktur.

 

► TIP Fakültesi'ni bitirmiş olmak ve Almanca bilmek yeterlidir.

 

► Almanca dil eğitimini Almanya'da dil okullarında ekonomik şartlarda alabilirsiniz..

 

► İhtisas sonunda Almanya'da kalma imkanı vardır.

 

► İhtisas sonunda ülkede kalarak belirli bir süreyi doldurma gibi bir çalışma zorunluluğu yoktur.

 

► Almanya'da Uzmanlık Eğitiminin Türkiye'de denkliği vardır.

 

Daha önce 06.01.2012 tarihinde ÖSYM'nin resmi web sitesinde yayınlanmış olan "Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlilik Tablosu"nda telc Almanca Sınavlarının B1, B2 ve C1 seviyelerinin KPDS ve ÜDS'ye eşdeğerlilikleri kabul edilirken, en son 02.01.2013 tarihinde yayınlanan tabloda bu seviyeler güncellendi ve telc Almanca Sınavlarının tüm seviyeleri (A1-A2-B1-B2-C1-C2) ÖSYM bazında eşdeğerlilik kazandı.

 

Konuyla ilgili olarak söz konusu tabloda yer alan "Almanca Sınavları KPDS-ÜDS Eşdeğerliği" başlığı altında "Tabloda bulunan sınavlara ait sonuç belgelerinde, adayın puanına karşılık gelen Avrupa Ortak Dil Çerçevesi Seviyeleri (A1, A2, B1, B2, C1, C2) belirtilmesi zorunludur" ibaresine yer verilerek, tabloda bulunan Almanca sınavlarının bundan böyle tüm seviyelerde eşdeğerliliklerinin kabul görüleceği vurgulanmış oldu.

 

KPDS ve ÜDS Kalktı, Yerine YDS Geldi

 

04 Ocak 2013 tarihinde 28518 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmeliğe göre, ÖSYM'nin yabancı dil ölçme amacıyla her yıl merkezi olarak gerçekleştirdiği KPDS ve ÜDS sınavları kaldırılarak yabancı dil sınavları tek çatı altında toplandı: Artık ÖSYM tarafından sadece Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı olan YDS yapılacak.

 

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre, daha önce "Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlilik Tablosu"nda bulunan KPDS/ÜDS sınav eşdeğerlilikleri YDS sınavı uygulanmaya başladığında da aynı şekliyle kalacak ve en son 02.01.2013 tarihinde ÖSYM'nin resmi web sitesinde yayınlanmış olan tablo geçerliliğini koruyacak.

 

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada KPDS ve ÜDS'nin geçerliliğinin devam edeceğini dile getirerek, "Mevcut KPDS ve ÜDS'nin geçerlilikleri devam edecek ve yeni gelenler YDS'ye girecek. Bu yıl yapacağımız YDS'nin, KPDS ve ÜDS ile eşdeğerlilikte olmasını sağlayacağız. Dolayısıyla bu sınava geçişte bir sorun olmayacaktır" diye konuştu.