Temel + YDS

Temel + YDS

Temel + YDS

YDS NEDİR?

 

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) talimatıyla Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilecek olan merkezi bir sınavdır. Eskiden sadece üniversitelerin yabancı dil bölümlerinde okumak isteyen öğrencilere yönelik yapılan bir sınavdı. 2013 yılında yapılan değişiklik ile KPDS, UDS yabancı dil kısmından sorumlu adaylara yönelik bir sınav haline getirilmiştir böylelikle YDS ye girecek adaylar sadece tek bir sınava tek bir sınava yani sadece YDS girecekler.

 

YDS bazı yabancı diller için Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça yılda İlkbahar ve Sonbahar dönemleri olmak üzere iki kez, diğer yabancı diller için ise Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca yılda bir kez, İlkbahar döneminde yapılacaktır.

 

ÖSYM'nin düzenlediği YDS'de 80 sorudan oluşmakta ve sınav süresi 150 dakika (2.5 saattir). YDS sınavında yanlış doğruyu götürmemektedir.

 

YDS'YE KİMLER GİREBİLİR?

 

- Doçent, doktora ve sanatta yeterlik adayları.

 

- Yüksek lisans programlarına girecek lisans programı mezunları.

 

- Lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrencilerden, yüksek lisans ya da doktora öğrenimi görmek isteyenler.

 

- Herhangi bir kamu kurumunda çalışmakta olup dil tazminatı ya da yurtdışı görev vs. nedeniyle yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler.

 

- Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ya da Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) girecek olan adaylar.

 

- Kamu personeli olmak amacıyla KPSS'ye girecek adaylardan, çalışmak istedikleri kamu kurumunun talebi doğrultusunda yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler.

 

- Herhangi bir kamu kurumunda çalışmıyor ya da çalışmayı amaçlamıyor olsa da, yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyen üniversite ya da yüksek okul mezunları.

 

ENGLISH FIRST'DE YDS EĞİTİMİ – TEMEL+ YDS

 

Yds ye hazırlanmak şüphesiz belli bir İngilizce seviyesi gerektirmektedir. Temeli olmayanların doğrudan YDS eğitimi almaları zor olacağından English First özel bir TEMEL programı hazırlamıştır. Yalnız bu temel, genel İngilizceyle karıştırılmamalıdır. Temel programı Yds için gerekli alt yapı oluşturulmak üzere sadece YDS eğitimi alacak kursiyerlerin katıldığı bir programdır.